Advente

Adventes laiks

Adventes laiks

Adventes laiks jeb Ziemassvētku gaidīšanas laiks sākas četras nedēļas pirms Ziemassvētkiem. Adventes nosaukums cēlies no latīņu valodas vārda “adventus”, un tulkojumā tas nozīmē “nākšana” jeb “atnākšana”. Šajā laikā, kas ir četras nedēļas pirms Ziemassvētkiem, ik svētdienu tiek aizdegta svecīte Adventes vainagā. Ar pirmo Adventes svētdienu, ar pirmo aizdegto svecīti sākas kristīgās baznīcas liturģiskais jaunais gads.

Pirmā Adventes svētdiena ir laika posmā no 27.novembra līdz 3.decembrim; atkarībā no tā, kurā dienā iekrīt Ziemassvētki. Šogad ceturtā svecīte Adventes vainagā tiks aizdegta tieši dienu pirms Ziemassvētkiem jeb Ziemassvētku vakarā – 24.decembrī.

Adventes sveces

Adventes vainags

Adventes laika neatņemama sastāvdaļa ir Adventes vainags. Tradicionāli tas tiek veidots apļa formā, izmantojot priežu vai egļu zarus, jo tieši šie zari simbolizē cerību un mūžīgo dzīvību. Apļa forma jau kopš seniem laikiem simbolizē vienotību un mūžību. Tomēr mūsdienās Adventes vainagi tiek veidoti arī citās formās, kā arī tiek izmantoti dažādi materiāli.

Sava nozīme ir arī Adventes vainaga četrām svecēm, kuras ik svētdienu tiek aizdegtas. Tās ir kā simbols gaismas nākšanai tumsā.

Pirmajā svētdienā tiek aizdegta pirmā svecīte – sākas atmošanās un tuvošanās gaismai. Šī pirmā svecīte simbolizē cerību. Otrā svētdiena aicina uz salabšanu, miera izlīgšanu un pestīšanu. Trešā svecīte tiek aizdegta par prieku, un cilvēki tiek aicināti dzīvot pacietībā. Savukārt ceturtā adventes svecīte tiek aizdegta par mīlestību; tas ir arī grēku nožēlas laiks.

Klusais pārdomu laiks

Adventa laiks ir klusuma, miera un pārdomu laiks. Tas ir laiks, kad nožēlot grēkus un piedot. Tas ir laiks, ko pavadīt kopā ar ģimeni un tuvajiem cilvēkiem, gaidot Ziemassvētku brīnumu.

Lai jums kluss un mierpilns Ziemassvētku gaidīšanas laiks!