Skane, Malme, Ale's Stones, Ale akmeņi, Akmeņu krāvums, Zviedrija, Vikingi, Zviedrijas Dienvidi

Skåne – Zviedrijas province ar savu lepnumu

Zviedrija | 3 Komentāri

Skåne reģions atrodas Zviedrijas Dienvidaustrumu daļā un ir pilntiesīga Zviedrijas sastāvdaļa, tomēr atšķirības no Zviedrijā ierastām tradīcijām, arhitektūras un pat valodas šeit atradīsiet daudz. Tas balstīts gan uz vēsturisko ietekmi, jo līdz 17.gs tā bija Dānijas sastāvdaļa, kuru zaudētā karā Dānijas karalim nācās atdot Zviedrijai, gan ģeogrāfisko novietojumu un Dānijas tuvumu. Šajā reģionā iedzīvotāji ir ļoti lepni par savām saknēm un tradīcijām, Skåne reģionam pat ir savs karogs – dzeltens krusts, bet nevis uz zila fona kā Zviedrijai, bet gan uz sarkana fona.

Malme (Malmö)

Skåne reģiona galvaspilsēta ir Malme (Malmö), tā ir trešā lielākā pilsēta Zviedrijā un atrodas valsts dienvidos, pretī Dānijas galvaspilsētai Kopenhāgenai. Malme ir ostas pilsēta un tā stratēģiski piekopj zaļo domāšanu, pierādot to ar tās daudzajām zaļajām zonām un sakārtotajiem parkiem. Pat pilsētas sabiedriskais transports izmanto dabasgāzi.

Malmi var izpētīt dažādos veidos: caur tradicionālajām ekskursijām, pastaigājoties ar gidu, vai no ūdens, braucot pa pilsētas kanāliem, vai arī dodoties ceļā ar divriteni. Malmes kopējais veloceļu garums sasniedz 470 km. Divriteņus ir iespējams izīrēt, un vadīties pēc pilsētas tūrisma informācijas centros pieejamām veloceļu kartēm, lai atklātu interesantākās takas pilsētā.

Zviedrija, Trelleborga, Skåne, Turning torso, augstākais tornis Skandināvijā, Malmö, Malme, tilts uz Dāniju, Skandināvija, Zviedrijas Dienvidi

Turning Torso

Turning Torso ir iespaidīgs debesskrāpis, kas paceļas augstu virs Malmes pilsētas veidola. Ar spirālveidīgu fasādes torsu tas slejas debesīs 54 stāvu augstumā. Debesskrāpis ir ieguvis titulu – pati augstākā celtne Zviedrijā (190 m). Spirāle, kas griežas no ēkas pamatnes līdz virsotnei, sasniedz 90 grādu leņķi. Tas tika pilnībā pabeigts 2005.gadā un šobrīd tas tiek izmantots kā dzīvojamā ēka, tomēr vasarā augšējo stāvu piedāvājot apmeklēt arī pilsētas viesiem.

Malme, Turning Torso, Zviedrija, Skane, Zviedrijas Dienvidi

Foto: alexanderwaltner www.pixabay.com

Öresund tilts

2000. gadā tapa 8 km gars Ēresuna (Öresund) tilts savienojot Zviedriju ar Dāniju. Tagad, lai nokļūtu kaimiņvalstī, zviedriem jāvelta vien līdz trīsdesmit minūšu brauciens. Tilta kopējais garums ir 16km, no kuriem 8 km ir vanšu tilta daļa, 4km pa mākslīgi izveidotu salu un tālāk tilts turpinās kā 4km garš zemūdens tunelis līdz pat Dānijai piederošajai salai. Lēmums par tuneli pieņemts, lai netraucētu prāmju un kuģu satiksmi šajā ūdens teritorijā. Pāri tiltam iet arī dzelzceļa sliedes. Dienās, kad mākoņi ir zemu, tilta virsotne ietinas mākoņos, radot elpu aizraujošu skatu.

Malmo, Skane, Zviedrija, Eresund tilts, Ēresuna tilts,

Foto: Silvia Man/imagebank.sweden.se

Ale’s Stones – akmeņu kuģis

Skåne slēpj sevī arī kādu mītisku noslēpumu. Ale’s Stones ir megalītisks piemineklis, gluži kā Stounhedža Anglijā. Akmeņu krāvumi apskatāmi netālu no Kåseberga pilsētas – stāvkrasta virsotnē, aptuveni 1,5 h braucienā no Malmes. Noslēpums slēpjas tajā, ka vēl līdz šodienai nav skaidrs šo akmeņu izvietošanas iemesls, kā arī veids, kā tie tur nogādāti, jo katrs no akmeņiem sver vismaz 500 kg. Daži domā, ka tā ir kulta vieta, citi – ka tie ir kapa pieminekļi. Vēl citi minējumi vēsta, ka tas ir saules pulkstenis.

59 milzu akmeņi izvietoti kuģa formā, un to pirmsākumi meklējami agrīnajā Dzelzs laikmetā. Cilvēki, stāvot akmeņu ielenkumā, izjūtot spēka pieplūdumu, kas kopā ar neticami skaisto dabas skatu uz Baltijas jūru rada neaprakstāmas sajūtas.

Kullaberg Nature Reserve

Dabas ainavu baudītajiem noteikti ir jādodas uz šo rezervātu. Rezervāta klintīs atrodamas vairāk kā 20 alas, kuras apskatīt var tikai braucot ar laivu. Populārākās no tām ir Silver ala, The Lahibia ala un The Visti ala.

Kullaberg Rezervāts, Skane, Zviedrija, Sala, Zviedrijas Dienvidi

Trelleborga

Ja vēlaties doties uz Zviedrijas dienvidiem, tad Trelleborgas pilsēta ir galapunkts. Trelleborga tāpat kā Malme ir ostas pilsēta Skåne reģionā. Atrodoties šeit noteikti sajutīsiet, kā vietējie iedzīvotāji lepojas ar vikingiem saistīto vēsturi. Visplašāko informāciju par vikingu laikmetu šajā reģionā varēsiet uzzināt Trelleborgas vikingu laikmeta nocietinājumā. Arī pats pilsētas nosaukums tulkojumā nozīmē “nocietinājums”. Mūsdienās Trelleborga cenšas attīstīt arī otru pilsētas seju – moderno kūrortpilsētu. Ne velti tūristu priekam ostas tuvumā novietoti enkuri, ziedu dekorācijas, strūklakas un palmas. Trelleborgā gūsiet lieliskas atmiņas un foto mirkļus.

Trelleborga ir arī mūsu Stena Line prāmju galapunkts, kurā ērti nokļūsiet, ja ceļosiet no Rostokas vai Zasnicas Vācijā. Maršrutā Rostoka – Trelleborga un Zasnica – Trelleborga pieejami vairāki reisi dienā.

Vairāk par šiem, kā arī citiem Stena Line prāmju maršrutiem uzzināsiet mūsu mājas lapā.


 • Solvita says:

  Vienmēr ar interesi lasu emuāru, kas rakstīts koptā latviešu valodā. Paldies! Par karti arī piekrītu.

 • Marts says:

  Būtu labi, ja klāt būtu karte, kur katrs punkts atrodas.

  • Madara says:

   Paldies par ieteikumu! Centīsimies to ņemt vērā gatavojot nākamo bloga rakstu. 🙂