Upsāla – lielisks papildinājums ceļojumam uz Stokholmu

Zviedrija | 3 Komentāri

Upsāla (Uppsala) ir pilsēta, kur iespējams pieredzēt vēstures un modernisma līdzāspastāvēšanu. Izbaudi iepirkšanās tūri kādā no modernajiem veikaliem vai sajūti vēstures dvašu izstaigājot vietas, kur reiz vikingi vadīja savas dzīves. Pilsēta atrodas vien 70 km no Zviedrijas galvaspilsētas Stokholmas, tādēļ ir lielisks papildinājums ceļojumam uz Stokholmu.

Studentu “kliedziens”

Upsāla nereti tiek saukta par studentu pilsētu, pateicoties Upsālas Universitātei, kura ir vissenākā Zviedrijas universitāte. Tā dibināta vairāk nekā pirms 500 gadiem un šobrīd ierindojas starp 100 labākajām universitātēm pasaulē. Pilsēta bez universitātes nav iedomājama – ik gadu tajā zinības gūst 40 000 studenti, kas ir gandrīz trešdaļa no visiem Upsālas iedzīvotajiem, tādējādi universitāte neapstrīdami ir Upsālas pulsējošā sirds.

Flogsta ir Upsālas rajons ar 12 masīvceltnēm, kur pārsvarā dzīvo studenti. Neuztraucieties, ja 10 vakaros Flogsta rajonā dzirdat kliedzienus no studentu naktsmītņu logiem – tā ir studentu iedibināta tradīcija/ veids kā atbrīvoties no mācīšanās stresa, kas sakrājies dienas gaitā. Šo kolektīvo vai individuālo kliedzienu sauc par “Flogstavrålet” un šo tradīciju pārņēmušas arī citu Zviedrijas universitāšu studentu apvienības.

Uppsala, universitāte, studenti, Stokholma, Zviedrija, izglītība Zviedrijā, Upsāla

Foto: David Naylor/ Uppsala universitet

Torņi pār pilsētu

Lai arī pirmās asociācijas par Upsālu ir izcilā universitāte, tuvojoties pilsētai, skatienu piesaista katedrāles torņi, to augstums ir 118.7m, padarot Upsālas katedrāli par vienu no augstākajām katedrālēm visā Ziemeļeiropā.  Upsālas katedrāle savulaik bijusi nozīmīgākais dievnams Zviedrijā, tādēļ tieši šeit kronēti zviedru karaļi. Katedrāles arhitektūrā dominē gotika, un tās vizuālais tēls apmeklētājus neatstāj vienaldzīgus.

To, ka Upsāla iet līdzi laikam, nevis tikai guļ uz vēstures lauriem, pierāda tūristiem saistošā aplikācija, ar kuras palīdzību iespējams virtuāli atgriezties vēsturē un būt lieciniekiem kā, piemēram, katedrāle izskatījās viduslaikos. Aplikācija pieejama bez maksas un tās nosaukums ir: Visir Uplandia.

Katedrāle, Uppsala, Zviedrija, Stokholma, Apskates objekts, Upsāla

Foto: Mark Harris/ imagebank.sweden.se

Vikingiem pa pēdām

Vēstures izzinātajiem noteikti jāapmeklē mītisko leģendu apvītā Senā Upsāla – Gamla Uppsala (Old Uppsala), kura no Upsālas atrodas 4 km attālumā. Tur esošajā muzejā iespējams uzzināt par senajiem zviedru/norvēģu karaļiem, vikingu dieviem un cilvēku upurēšanas tradīciju vikingu laikos. Iespējams apskatīt arī vikingu senos apbedīšanas pilskalnus un vietu, kur kādreiz slējies Upsālas templis – Zviedrijas galvenā svētvieta. Diemžēl 11.gs tas tika nopostīts, lai demonstratīvi parādītu uzvaru pār pagānismu. Templis atradās ļoti tuvu vietai, kur vikingi sniedza upurus saviem dieviem. Tiem, kuri skatījušies vēsturiskās drāmas seriālu “Vikingi”, noteikti Upsālas templis nebūs svešs, tam seriālā tika atvēlēta īpaša nozīme.

Un, stāstot par Upsālunevaram nepieminēt izcilo dabaszinātnieku botāniķi Kārli Linneju (Carl Linnaeus), kurš Upsālas vārdu nesis pasaulē, pateicoties saviem atklājumiem botānikā.  Par lielāko panākumu uzskatāma viņa izstrādātā augu un dzīvnieku klasifikācijas sistēma, kuru ar dažām izmaiņām mēs lietojam vēl joprojām. Pats reiz studējis Upsālā,  vēlāk atgriezies kā profesors savā Universitātē, kur studijas pasniedza jaunajiem studentiem.  Devis arī milzīgu ieguldījumu Upsālas Botāniskā dārza veidošanā.

Upsālas apmeklējumam ir gan izglītojošs, gan relaksējošs raksturs. Tā lepojas tūristus uzņemt ikvienā no gadalaikiem, piesaistot ne vien ar apskates objektiem, bet arī pasākumiem, piemēram pavasarī Upsālā notiek gada ievērojamākais festivāls par godu Valpurģu naktij.

Saskatiet Upsālas šarmu arī Jūs! Dodies ceļā ātri un ērti ar Stena Line prāmi no Ventspils uz Nīnashamni; rezervē biļetes mājaslapā jau šodien!