Zviedrijas sarkano mājiņu stāsts

Zviedrija | 2 Komentāri

Ierodoties ar prāmi Zviedrijā, pirmais, kas piesaista acu skatienu, ir koši sarkanās, tipiskās zviedru koka mājiņas, kas papildinātas ar baltiem apdares akcentiem logiem un durvīm. Tās izceļas uz meža un klinšu dabas ainavu fona, paņemot visu uzmanību sev. Bet vai tiešām krāsu tonis izvēlēts vizuālo iemeslu dēļ? Kāds ir sarkano koka mājiņu stāsts?

“Zviedrijas sarkanais”

Ja nav bijusi iespēja redzēt to dzīvē, tad ikkatrs noteikti ir redzējis vismaz kādu iespaidīgu foto kadru ar sarkanu namiņu pie jūras vai pat Stokholmas centrā. Īpašais sarkanais tonis, ar kuru nokrāsotas tūkstošiem ēku visā Zviedrijā tiek saukts par Falu sarkano toni (Falu Rödfärg). Mūsdienās, pateicoties šīs krāsas popularitātei Zviedrijā, to mēdz saukt arī par “Zviedrijas sarkano”. Un cik gan apbrīnojamas ir šīs krāsas nianses saules stariem to apspīdot!

Lai top krāsa!

Krāsas vēsture meklējama 220km no Stokholmas – mazpilsētā Falun, kura slavena ar simtiem gadu senām vara raktuvēm. Sarkanais krāsas pigments radās kā blakusprodukts vara ieguves rezultātā. Šo pigmentu sajaucot ar ūdeni, linsēklu eļļu un cieti, tika radīta ļoti noturīga krāsa ar efektīvu toni, kurai kopš 18.gs ir liela nozīme zviedru stila tēlam. Pigmenta izmantošana bija gudrs un lēts variants kā apstrādāt ēku fasādes. Tas bija arī lielisks veids kā padarīt ēku līdzīgu Eiropas sarkano ķieģeļu mājām, kuras 18.gs galvenokārt piederēja tikai turīgiem tirgotājiem.

Zviedrija, tipiskas sarkanās mājiņas, Dalarna, Falu, Falun,

Foto: www.falugruva.se

Vēl viena lieliska Falu sarkanās krāsas iezīme ir apbrīnojamā spēja aizsargāt koka virsmu no dažādām koka sēnītēm un nepatīkamiem laika apstākļiem, kas atsevišķos Zviedrijas reģionos ir īpaši skarbi. Papildus jau nosauktajām lietām, šis pigments absorbē lielu daudzumu UV staru, tāpēc krāsa nav jāatjauno ik pāris gadu, tā ir ilgnoturīga.

Un kāpēc tieši sarkanās mājiņas ir no koka? Tas ir pavisam likumsakarīgi, ņemot vērā faktu, ka Zviedrijā kokmateriāli noteikti nav deficīts, pateicoties bagātīgajām mežu platībām. Līdz ar to, koks kā materiāls bija vispieejamākais 18.gs un ir vēljoprojām. Koks ir unikāls ar savu spēju apvienot augstu izturību, bet saglabāt vieglo svaru. Zviedrijā koka būvmateriālu izturībai par piemēru atrodamas koka ēkas ar 500 gadu senu vēsturi.

Dalarna, sarkanās mājiņas, Zviedrija, tipiskas mājas, sarkans pigments, Falu

Foto: Johan Willner/imagebank.sweden.se

Sarkano mājiņu dzimtene

Viena no interesantākajam vietām, kur izbaudīt sarkano koka mājiņu fascinējošos skatus blakus zilajam ezeram uz tumšzaļa meža fona ir Dalarna (Dalarna). Dalarna ir reģions, kurā atrodas jau minētā mazpilsēta Falun. Zviedrisko tradīciju piekopšana šajā reģionā ir iecienīta, un arī tūristiem tās tiek izskaidrotas un parādītas. Bez sarkano mājiņu apskates noteikti ir vērts apmeklēt pašas raktuves, kuras tagad pieejamas arī tūristiem kā muzejs, 2001.gadā tas iekļauts UNESCO pasaules mantojumā. Raktuvju teritorijā tiek piedāvātas ekskursijas, kā arī vairāki augstas klases restorāni un kafejnīcas, veikali. Raktuves piedāvā arī ekskursijas skolēnu grupām ar intriģējošām programmām, kuras pielāgotas bērnu vecumiem.

Dodies uz Zviedriju ar Stena Line prāmjiem, sarkanās koka mājiņas redzēsi jau Nīnashamnas ostā, kas ir mūsu prāmju galamērķis, tālāk ar savu auto vari doties dziļāk Zviedrijā, lai izbaudītu kontrastu dabas ainavās. Par maršrutu Ventspils – Nīnashamna uzzināsi vairāk mūsu mājas lapā. 

Zviedrijas sarkanās mājas, Falu pigments, Dalarna, Faluna, tipiskās mājiņas

Foto: Henrik Trygg/imagebank.sweden.se

 

 


 • Aldis says:

  Labdien,Madara!
  Esmu mototūrists iesācējs un neskartu vai gandrīz neskartu dabas ainavu cienītājs.Îpaši patīk klintis pie ūdeņiem,jūras krastā dabiskums,kalnaini apvidi ar plašu skatu uz horizontu,kur var tālu redzēt un sēdēt vienkårši tāpat vien neviena netraucēti.Kāda ir Tava pieredze?

  Ar cieņu ,Aldis

  • Madara says:

   Labdien, Aldi! Mototūrismam, diemžēl vēl nav sanācis pievērsties. Tomēr piekrītu par klintīm, kalnu apvidiem – tie ir brīnišķīgi. Tādēļ Skandināvija man ir jo īpaši mīļa un tuva.